Cuauhtémoc The Tall Ships Races 2017 – czy odwiedzi Szczecin?

Chociaż regaty The Tall Ships Races z 2007 i 2013 roku, kiedy to Szczecin gościł setki jednostek, były naprawdę pięknym wydarzeniem, które każdy mieszkaniec i turysta zapamiętają na długo, to wielu gości regat do dziś szczególnie wspomina jedną załogę – wyjątkową załogę.

Czy jednak Cuauhtémoc odwiedzi w tym roku Szczecin? Trudno powiedzieć, ale biorąc pod uwagę aktywność żaglowca w europejskich regatach, wszystko na to wskazuje.

Cuauhtémoc – tak nazywa się żaglowiec klasy A, jeden z największych jakie pływają po morzach i oceanach. To załoga Cuauhtémoc od samego wejścia do portu w Szczecinie podbiła serca odwiedzających i utrzymała ten stan do samego końca regat. Niesamowita załoga, pełna ciepła i radości, która przyjęła na swój pokład setki tysięcy odwiedzających i o mało włos, zapomniała czym jest sen i odpoczynek.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić listę jednostek, które zadeklarowały udział w regatach.

Cuauhtémoc to jedna z jednostek, które do tej pory nie zadeklarowała udziału w żadnym etapie regat. Nie jest to jednak dla nas dużym zmartwieniem, gdyż Cuauhtémoc jest żaglowcem, który bardzo często pojawia się na wszelkiego rodzaju regatach i mało prawdopodobnym jest aby nie wystartował w tym roku.

Jedynym powodem dla którego załoga może nie chcieć pokazać się w Szczecinie (lub w Polsce) jest incydent, który miał miejsce w 2013 roku, kiedy ze Szczecinia Cuauhtémoc wypłynął do Gdyni. To właśnie wtedy na plaży doszło do bójki pomiędzy załogą Cuauhtémoc a kibicami Ruchu Chorzów. Sprawa do tej pory wzbudza dyskusję, gdyż ani wyrok ani sama opinia świadków czy uczestników, nie jest w stanie potwierdzić, kto naprawdę zawinił. Prawdopodobnie zarówno załoga pozwoliła sobie na trochę więcej, tym samym kibice zareagowali intuicyjnie. Nie ma jednak potrzeby teraz roztrząsać tematu od nowa.

Cuauhtémoc  to żaglowiec należący do Marynarki Wojennej Republiki Meksyku. Został zbudowany w Hiszpanii, w stoczni Celaya w Bilbao w 1982 roku. Żaglowiec najczęściej stacjonuje w Vera Cruz na wschodnim wybrzeżu meksyku lub w Acapulco na Pacyfiku.

Ambasador i Rycerz mórz (The Ambasador, Knight of the Seas) to nazwy którymi często określa się jednostkę Cuauhtémoc i pod takimi nazwami możecie także szukać informacji w Internecie. W swojej historii wyszkolił 24! roczniki żeglarzy i pokonał ponad 500 tysięcy mil morskich (wartości te stale rosną).  Jego załoga liczy ponad 260 osób.

Nazwa Cuauhtémoc pojawia się w Meksyku często, jako określenie kilku miast i gmin. W języku idnian zamieszkujących rejony Meksyku oznacza „Spadającego orła” a sama nazwa została nadana po azteckim władcy. Cuauhtémoc jest uznawany za jeden z najpiękniejszych żaglowców świata.

Cuauhtémoc pomimo młodego wieku (jak na żaglowiec tej klasy) jest jedną z najaktywniejszych jednostek pływających, która odbyła wiele dalekich rejsów w tym opłynęła świat. Cuauhtémoc uczestniczy praktycznie we wszystkich europejskich zlotach wielkich żaglowców.

Cuauhtémoc to nie tylko piękny żaglowiec ale i wspaniała, pełna radości i ciepła załoga, która w czasie prezentacji w porcie ma w zwyczaju ubierać się każdy tak samo. Jednym z pokazowych elementów podczas wejścia i wyjścia z portu jest efektowna parada na rejach i to właśnie ona zwróciła największą uwagę odwiedzających.

Dodaj komentarz