Poniższy wpis zawiera szczegółowe informacje, dot. metod weryfikacji warunków drogowych na trasie nad morze, obejmujących przede wszystkim odcinek drogi S3 od Szczecina w kierunku wybrzeża. Większość dostępnych tu narzędzi, możesz wykorzystać także w celu sprawdzenia innych tras, np. DK11, A1 i analogicznie tras z całego obszaru kraju.
Zobacz mapę tras alternatywnych nad i z nad morza.
Wydaje się, że dojechać ze Szczecina i okolic nad morze, to bardzo proste zadanie – ruszamy na S3 i do końca. To prawda.
Problem zaczyna się, gdy zechcemy nad to morze wybrać się w długi weekend majowy, w weekend czerwcowy lub w sezonie letnim – w lipcu i sierpniu.
S3 ze względu na przebieg całej trasy, jest oczywiście jedną z najbardziej obleganych dróg nad morze. Pomijam tu inne trasy biegnące w kierunku północnym, jak chociażby krajową 11 czy autostradę A1.
Mieszkańcy Szczecina ale i wszyscy (czy to sąsiedzi z zachodu, czy mieszkańcy południowej i środkowej Polski), którzy wpadną na pomysł aby nad morze wybrać się właśnie jadąc S3, szczególnie na odcinku, ogólnie, Szczecin – Wolin, wiedzą, że jest to przeprawa przez mękę. S3 jest częściowo 1 lub 2 pasmowa, do tego liczne zjazdy, skrzyżowania i mniejsze miejscowości, powodują, że nie trudno tu o przysłowiowy korek. Ale to nie tylko za sprawą zróżnicowanej budowy trasy, ale także nadmiaru aut i obecności wszelkiej maści Januszy.
O ile przejazd S3 z południa do Szczecina, nie jest niczym niezwykłym i jak wszędzie zdarzyć się mogą mniejsze lub większe przestoje (szczególnie, że trasa jest od wielu lat cały czas budowana i remontowana), to ostatnie 100 km przed linią brzegową, może nie jednego kierowcę przyprawić o ból głowy.
Jak skutecznie dojechać nad morze korzystając z S3? Mamy na to kilka sprawdzonych rozwiązań. Pamiętajcie proszę o nich, kiedy sami wpadniecie na pomysł aby w piątek popołudniu wybrać się zamoczyć nogi w Bałtyku. P.S. Nie kombinujcie. Jeśli zdecydujecie się na jedną trasę, to zostańcie na niej.
XXI wiek czyli telefony, kamery, GPS
Chcecie wiedzieć jak wygląda sytuacja na trasie nad morze? Przede wszystkim skorzystajcie z dobrodziejstw XXI wieku.
- Serwis dla kierowców: dostarcza informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym,
- Mapa kamer monitorujących: na tej stronie możesz podejrzeć widok z kamer GDDKiA z wielu tras w Polsce,
- Serwis informacyjny GDDKiA: responsywna strona WWW przygotowana przez GDDKiA, na której znajdziemy zbiór wszystkich informacji dot. sytuacji na drogach, w tym Serwis dla kierowców lub Mapa kamer monitorujących,
- Aplikacja, dostępna m.in na telefony z systemem android: Kamery drogowe, do pobrania za darmo z Google Marketu.
- Aplikacja: Ostrzeżenia drogowe, dostępna m.in na telefony z systemem Android: Ostrzeżenia drogowe, do pobrania za darmo z Google Marketu,
- Grupa/społeczność w serwisie Facebook: grupa Szczecin, strona Jak trasa nad morze?, grupa Suszą! Dyskusje oraz Ruch drogowy Szczecin.
Mapy online z funkcją ostrzegania o natężeniu ruchu
Warto w tym miejscu nadmienić, że niektóre, a może już i nawet większość aplikacji czy stron z mapami online, dostarczają nie tylko informacji o przebiegu trasy, ale także o natężeniu ruchu, aktualnych zdarzeniach na drodze czy remontach. Nawet jeśli nie korzystacie z aplikacji (do pobrania na urządzenie mobilne), warto nawet na chwilę odwiedzić stronę WWW i rzucić okiem.
- Traffic NaviExpert – https://traffic.naviexpert.pl/korki/
- Google Maps – https://www.google.pl/maps/
- Mapa Targeo – https://mapa.targeo.pl/
Zobacz mapę tras alternatywnych nad i z nad morza.
Mapa kamer drogowych na S3
Kliknij w wybrany znacznik, aby przejść do podglądu kamery.